• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Başbakanlık'tan flaş açıklama

basbakanliktan-flas-aciklama

Dün gece PKK ve IŞİD hedefleri vuruldu. Bu sabah Başbakanlıktan önemli açıklamalar geldi.
25 Temmuz 2015 Cumartesi 10:33

Çankaya Köşkü'ndeki zirveden sonra Başbakanlık'tan yazılı açıklama geldi. IŞİD ve PKK'ya yönelik operasyonlarla ilgili bilgi verilen açıklamaya göre çok sayıda kampta PKK'nın sığınak, barınak, depoları, barınma alanları, mağaralar, lojistik noktaları vuruldu. Açıklamada terör örgütünün 'modern ve klasik' mühimmatının da hedef alındığı belirtildi.
 
İşte o açıklama:
 
Başbakanlık Koordinasyon Merkezinden yapılan açıklamada, ülkenin ve  milletin güvenliği ve huzuru için başlatılan operasyonların devam ettiği  belirtildi. 
 
 Açıklamada, 23 Temmuz'da  gerçekleştirilen Güvenlik Toplantısı'nda  alınan kararlar çerçevesinde yürütülen operasyonlarda gelinen durum ve bundan  sonraki sürecin bugün saat 02.20'de Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başkanlığında  tekrarlanan Güvenlik Toplantısı'nda ele alındığı hatırlatıldı. 
 
Toplantıda operasyonları yürütmekte olan birimlerin Başbakan  Davutoğlu'na gelinen aşama ve sürecin bundan sonraki safahatına ilişkin brifing  verdiği kaydedilen açıklamada, "Terörle mücadelede alınacak ilave tedbirler  kararlaştırılmış, ilgili kurumlara gerekli talimatlar verilmiştir" ifadesi  kullanıldı. 
 
DAEŞ, PKK, DHKP-C
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliğini, güvenlik güçleri ile sivil  vatandaşlarının huzur ve emniyetini tehdit eden DAEŞ, PKK ve DHKP-C terör  örgütlerine yönelik operasyonların yurtiçi ve sınır ötesi olarak sürdürüldüğü  belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 
 
"Gece boyu devam eden ve Türk Hava Kuvvetleri tarafından Suriye'deki  DAEŞ terör örgütü ile Kuzey Irak'taki PKK terör örgütü hedeflerine dönük icra  edilen harekat Türk Silahlı Kuvvetleri'nin milli imkan ve kabiliyetleri ile  gerçekleştirilmiştir.
 
F-16'LAR IŞİD'İ BÖYLE VURDU

 
KANDİL, AVAŞİN, BASYAN...
 
 Bu çerçevede 24 Temmuz'da Suriye'nin kuzeyindeki DAEŞ terör  örgütü ile Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne ait hedefler etkili olarak  vurulmuştur. Hava harekatında Irak'ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kullandığı  Zap, Metina, Gara, Avaşin-Basyan, Sinath Haftanin, Hakurk ve Kandil'deki sığınak,  barınak, depo, lojistik nokta ve barınma alanları ile mağaralar, modern ve klasik  mühimmat ile vurulmuştur. Ayrıca, icra edilen hava harekatı ile eş zamanlı olarak  Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait ateş destek vasıtaları ile Suriye'nin  kuzeyindeki DAEŞ terör örgütüne ait hedefler ve Irak'ın kuzeyindeki PKK terör  örgütüne ait hedefler ateş altına alınmıştır. Uluslararası hukuk çerçevesinde  milli egemenliğimizi korumaya dönük meşru adımlarımıza ilişkin olarak sınır ötesi  harekatla ilgili başta Birleşmiş Milletler ve NATO olmak üzere uluslararası  kuruluşlar ile dost ve müttefik ülkeler nezdinde Dışişleri Bakanlığımız aracılığı  ile gerekli girişimler ve bilgilendirmeler yapılmıştır." 
 
320 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Operasyonun yurtiçinde de Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel  Müdürlüğü birimlerince yürütüldüğü bildirilen açıklamada, "Devam eden  soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz itibarıyla DAEŞ terör örgütü, PKK terör  örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan  çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit  eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı  silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok  sayıda kişiye yönelik eş zamanlı olarak 22 ilde operasyon yapılmıştır. Bu  kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 320 kişi gözaltına  alınmıştır" değerlendirmesinde bulunuldu. 
 
Gözaltına alınanlar hakkında adli sürecin devam ettiği belirtilirken,  Türkiye Cumhuriyeti devletinin tüm imkanları ve kurumları ile milletin huzur ve  güvenliğini temin etmek için her türlü adımı atmakta kararlı olduğu da  vurgulandı. 
 
OPERASYONLAR SÜRECEK
 
Açıklamada, yurtiçi ve yurtdışından kaynaklanan terör tehditlerine  yönelik mücadelenin ayrım yapılmaksızın süreceği, operasyonun safahatına ilişkin  bilgilendirmelerin de devam edeceği bildirildi. 
 


Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/basbakanlik-tan-flas-aciklama-gundem-2092415/Etiketler: Kuzey Irak , Kandil , Temmuz , Jandarma , Türk Silahlı Kuvvetleri , PKK , Çankaya , NATO , Suriye , DHKP-C , İçişleri Bakanlığı , Türk Hava Kuvvetleri , Avaşin , Video , Birleşmiş Milletler , Başbakanlık , Çankaya Köşkü , Irak
Haber okunma sayısı: 1388Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SAMSUN - HAVA DURUMU

SAMSUN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ