• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Cumhurbaşkanı’nın bayram mesajı farklı olmalıydı

cumhurbaskaninin-bayram-mesaji-farkli-olmaliydi

Siyasi parti temsilcilerini kabul eden HDP’li Aydoğan, Erdoğan’ın “Dolmabahçe mutabakatını kabul etmiyorum” sözlerine yönelik kaygılarını aktardı. Ak Parti’li Kaya ise ikinci tur görüşmelerde koalisyonun kurulabileceğini söyledi
19 Temmuz 2015 Pazar 11:15

Ak Parti heyetini kabulde konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, bayramdan sonra yeni bir sürecin başlamasını beklediklerini belirterek, “Hükümetin hemen kurulmasını elbette ki istiyoruz. Çözüm süreci hızla gündeme gelmeli, birinci önceliğimiz olmalıdır diye düşünüyoruz” dedi. AK Parti milletvekili Erol Kaya ise “Temenni ediyoruz ki ikinci tur görüşmeleri içerisinde bir koalisyon kurulur” diye konuştu.
Konu Gökçek’ti
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki CHP heyetini kabulde heyette bulunan Ankara Milletvekili Nazlıaka ile Aydoğan arasında Ankara’nın suyu, havası ve Belediye Başkanı Melih Gökçek konuşuldu. Aydoğan, Nazlıaka’ya, “Meclis’in renkli simaları vardır. Siz de Melih Gökçek nedeniyle epey Türkiye gündeminde kaldınız, renkli sima oldunuz” diyerek espri yaptı. Araya giren Tanrıkulu, Aydoğan’a, “Gökçek olmasaydı da biz de gündem olmasaydık” sözleri ile yanıt verdi. Nazlıaka, “Bayramda havadan sudan konuşulur fakat Ankara’nın suyu bir başka dert, havası deseniz; geçen yıl hava kirliliği limiti 389 kez aşılmış” diye konuştu.
Aydoğan, Meclis’te CHP ile birlikte daha fazla ortak çalışma sergileyebileceklerini kaydederek, “HDP olarak, sizlerle ve AKP ile birlikte yeni bir anayasayı en kısa zamanda yapmak gerektiğini düşünüyoruz. Sizin ‘Kürt sorunu Meclis’te çözülmelidir’ tanımınızı son derece önemsiyoruz. İmralı’da kapılar açılırsa, görüşmeler başlarsa, paralelinde sorunun çözümü ile ilgili gerekli anayasal ve yasal düzenlemeler yapmak, Meclis’te çözmek son derece iyi olacak” dedi.
‘Parlamentoda çözülmeli’
Tanrıkulu’nun, “Resmi görüşümüzü söyleyelim, sonra, diğer görüşümüzü söyleriz” sözü gülüşmelere neden oldu. Tanrıkulu, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın bayram namazından çıkarken onun da aklına bir vesile ile parlamento geldi nihayetinde. ‘Bu mesele parlamentoda çözülmelidir’ dedi. Şimdi anlaşılıyor ki CHP’nin önerdiği yöntem neredeyse bütün siyasi partilerin ortak bir söylemi haline geldi” dedi.
Saadet Partisi heyetini kabulde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bayram namazı çıkışında “Dolmabahçe mutabakatını kabul etmiyorum” açıklamasını eleştiren Aydoğan, açıklamanın insanlarda süreçten geri dönülecek hissiyatı yarattığını söyledi. Aydoğan,  “Cumhurbaşkanı’nın Türkiye gibi bir ülkede bayram sabahında vereceği mesajlar çok daha farklı olmalıydı, insanların morallerini yükselten mesajlar olmalıydı. Daha barış dolu, daha fazla kardeşliğe, dayanışmaya esas teşkil edecek mesajlar olmalıydı. Ne yazık ki öyle olmadı” dedi.
DSP’liler beklemedi
Saadet Partisi Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya ise “CHP-MHP ve HDP koalisyonu bugün ülkeyi rahatlatan koalisyon olacaktır” dedi. Programda olmamasına rağmen DSP’li bir heyet HDP’ye geldi. CHP heyetini bekleyen HDP yönetimi, DSP heyetini bir üst katta kabul ederek, bayram çikolatası ikram etti. Belirlenen program dahilinde CHP heyeti ile yapılacak görüşme sonrası DSP heyeti ile görüşme yapılacağı aktarıldı. Bunun üzerine DSP heyeti binadan ayrıldı.Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/cumhurbaskani-nin-bayram-mesaji/siyaset/detay/2089516/default.htmEtiketler: Çetinkaya , Gündem , bugün , Dolmabahçe , Ankara , Diyarbakır , Sezgin Tanrıkulu , Video , DSP , Saadet Partisi , Ak Parti , Melih Gökçek
Haber okunma sayısı: 3290Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SAMSUN - HAVA DURUMU

SAMSUN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ