• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Halk hangi koalisyonu istiyor?

halk-hangi-koalisyonu-istiyor

İstatistik uzmanı ve seçim analisti Filiz Aydın Koç, 7 Haziran milletvekili seçimi sonuçları üzerinden yaptığı çalışma ile halkın hangi partiler arasında koalisyon kurulmasını istediği yönündeki eğilimleri saptadı.
27 Haziran 2015 Cumartesi 17:36

Buna göre, etkinlik ve güçlü temsiliyet açısından Ak Parti - CHP koalisyonu öne çıkıyor. Yayılım açısından ise en güçlü model Ak Parti ile MHP koalisyonu. Diğer koalisyon seçenekleri ise zayıf kalıyor.
 
Meclis Başkanı'nın seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na hükümeti kurma görevini verecek. Davutoğlu'nun görevlendirmesiyle siyasi partiler arasındaki koalisyon müzakereleri resmen başlayacak. Siyasi parti karargahlarında yapılan değerlendirmelerde, halkın nasıl bir koalisyon istediği de saptanmaya çalışılıyor. İstatistik uzmanı ve seçim analisti Filiz Aydın Koç, halkın hangi koalisyonu istediğini saptamak için seçim sonuçları üzerinden bir çalışma yaptı. Koç'un çalışmasında yer alan tespitler şöyle:
 
AK PARTİ - MHP KOALİSYONU
 
*İl sayısı ve nüfusa göre yani yayılım olarak en güçlü modellerden biri halk nezdinde AKP+ MHP koalisyonudur.
 
45 ilde AKP ve MHP birlikte milletvekili çıkarmıştır. Bu 45 ilin ülke genelinde kapsadığı nüfus 61.125.043’tür, (yüzde78,7). Yayılım olarak en güçlü modeldir. Etkinlik açısından; koalisyonda birlikte milletvekili çıkarılan illerde her milletvekiline düşen nüfus ise
221.468 kişi ile modeller arasında ikinci en avantajlı modeldir.
Ayrıca birlikte milletvekili çıkardıkları 45 ildeki milletvekili sayısı da 276 ile güvenoyu sınırı ile güçlü temsiliyeti sınırda yakalamaktadır. Halk nezdinde nüfus ve il sayısı bazında yayılımı en yüksek, ancak milletvekili sayısı ile sınırda güçlü temsiliyet ve etkinlik açısından koalisyonda her milletvekiline düşen nüfus ile ikinci en uygun koalisyon modelidir.
 
AK PARTİ - CHP KOALİSYONU
 
*Etkinlik ve güçlü temsiliyet açısından güçlü model ise AKP+CHP koalisyonudur. AKP ve CHP birlikte milletvekili çıkardığı il sayısı ülke genelinde 43 ildir. Bu 43 ilin kapsadığı nüfus ise 59.756.805
(yüzde76,9) ile yayılım açısından ikinci güçlü modeldir. Koalisyonda her milletvekiline düşen nüfus ise 187.914 kişi ile diğer modellere göre en avantajlı nüfustur. Yani En etkin modeldir. Ayrıca AKP ve CHP’nin birlikte milletvekili çıkardıkları 43 ildeki milletvekili sayısı da 318 ile en fazla vekil sayısına sahip modeldir. En güçlü temsiliyeti sağlamaktadır. AKP ve CHP’nin 45 ilde çıkardığı 318 milletvekili ve milletvekili başına düşen 187.914 nüfus ile diğer modeller arasında en etkin koalisyon modeli ise AKP+CHP koalisyon modelidir. Halk nezdinde AKP+CHP koalisyonu daha fazla tercih edilmiştir.
 
DİĞER KOALİSYON SEÇENEKLERİ
 
*Etkinlik ve güçlü temsiliyet açısından AKP+CHP koalisyonu, yayılım olarak en güçlü model olan AKP+ MHP koalisyon modelleri halkın üzerinde uzlaştığı uygun modelleridir. AKP+HDP, CHP+MHP+HDP, CHP+MHP (HDP Dışardan Destekli) koalisyon modelleri halk nezdinde güçsüz modellerdir. Kurulsalar bile seçim sonuçları açısından verimli olamayacakları görülmektedir.
 


Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/halk-hangi-koalisyonu-istiyor-/siyaset/detay/2079998/default.htmEtiketler: Tayyip Erdoğan , Video , Ak Parti , Recep Tayyip Erdoğan , Aydın
Haber okunma sayısı: 1228Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

SAMSUN - HAVA DURUMU

SAMSUN

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ